Acasă Auto Renault Clio, bestseller european în luna Mai, cu 16.028 de unități vândute

Renault Clio, bestseller european în luna Mai, cu 16.028 de unități vândute

de Știrbu
0 comentarii

Hatchback-ul subcompact de la Renault a obținut primul loc în clasamentul de vânzări în Europa, în luna Mai. Competiția în Top 10 a fost strânsă.

Conform datelor furnizate de Jato Dynamics, Renault Clio a mai „câștigat” o dată cursa vânzărilor europene. În Mai s-au vândut 16.028 de unități Clio, cu aproape 3.000 de unități peste Volkswagen Golf (13.125 de unități), ocupantul locului al doilea. Diferența este explicată și prin problemele pe care le-a întâmpinat Volkswagen, care a sistat pentru o perioadă livrările noului Golf din cauza unei defecțiuni software la sistemul eCall.

Podiumul a fost completat de Peugeot 208 (10.977 de unități), care a depășit la limită vânzările de Dacia Sandero (10.651), ocupantul locului al patrulea. Lupta a fost și mai strânsă între locurile patru și cinci: Renault Captur s-a vândut în 10.047 de unități.

De fapt, în cazul oricăror două poziții din clasament vei observa o luptă acerbă. Top 10 este completat de Volkswagen T-Roc (9.727), Opel Corsa (9.451), Dacia Duster (9.041), Citroën C3 (8.712) și Volkswagen Tiguan (8.689).