Acasă 4x4Wheels Test în România cu Mercedes-Benz Clasa E: Shuttle de lux

Test în România cu Mercedes-Benz Clasa E: Shuttle de lux

0 comentarii

Pe linie genealogică este cel mai vândut model Mercedes-Benz din 1953 și până în prezent, chiar dacă denumirea „Clasa E” și-a intrat în drepturi abia în anii ’90. Sedanul de lux a primit un upgrade la jumătatea carierei generației W213, iar noi l-am condus prin Dobrogea.

În cele câteva ocazii în care am avut parte de experiența de a fi transportat cu un serviciu de „shuttle” – un soi de transfer mai dichisit, pe românește – am mers cu Mercedes-Benz Clasa E; diferite generații. Ba chiar am purtat o discuție de aproape 3 ore la un moment dat, pe sutostrăzile din Marea Britanie, iar simpaticul șofer care m-a avut atunci în custodie mi-a explicat destul de clar de ce era, deja, la a treia generație a modelului. Pe lângă acest aspect, cele mai întâlnite exemplare aflate în serviciul de taxi în Germania sunt tot Clasa E (iar aici e bine să precizez clar că nu există absolut nicio asemănare între ideea de taxi din Germania și cea din România).

Test Mercedes-Benz Clasa E

Am făcut această introducere pentru a-l așeza un pic în poveste pe subiectul meu de acum, noua generație Mercedes-Benz Clasa E, restilizată și reîmprospătată, lansată de curând în România în cadrul unui eveniement desfășurat în zona Deltei Dunării, de la care nu puteam să lipsim.

Prețurile pentru noua Clasă E sunt cuprinse între 53.010 euro, cu TVA (E 200 d) și 131.550 euro (E 63 AMG S 4MATIC).

14 milioane de Clasa E (și predecesorii) au fost fabricate până acum, transformând acest model „Executive” în campionul statisticilor. Ce oferă astăzi? Păi, o gamă diversificată de versiuni de caroserie – sedan, T-Modell, coupe și cabriolet, tehnologie avansată pe toată fronturile, în special în zona de siguranță și de conectivitate sporită, dar și sisteme de propulsie performante.

Detaliile Mercedes-Benz

Dacă stăm și ne gândim, nu e deloc simplu să reprezinți marca asta, să fii un inginer responsabil pentru dezvoltare ori un designer care vrea să demonstreze mult schimbând puțin. La ultimul aspect, noul model propune o redesenare a blocurilor optice, atât față cât și spate, noi tipuri de jante și spoilere cu aspect înnoit. Avem acum mai multe posibilități de personalizare a fiecărui exemplar în parte, în funcție de linia de echipare aleasă, dar și de opțiunea de a putea apela la pachetul optic AMG. Spre exemplu, grila radiatorului va avea forme diferite dacă automobilul pariază pe un aspect „clasic” sau dacă se comandă pachetul amintit. Șansele să vezi două Clasa E identice, pe stradă, sunt din ce în ce mai mici de acum.

Test Mercedes-Benz Clasa E

La interior încă frapează ecranele de dimensiuni uriașe care alcătuiesc planșa de bord. Debutează acum un nou volan în dotarea de serie, care grupează comenzile aferente într-o zonă tactilă, spectaculoasă ca aspect. Mărturisesc faptul că uneori simți nevoie unor butoane clasice. Opțional, dacă totuși noul volan nu e suficient de spectaculos, se poate comanda o versiune „Sport”, cu formă teșită în zona de jos și cu o grupare chiar mai complicată a comenzilor.

Motorizările? Cu adevărat o gamă completă!

Auzim de multe ori, în comunicările ofeiciale ale mărcilor, că se oferă o gamă completă de motorizări. Ei bine, Mercedes-Benz nu doar declară ci chiar se ține de cuvânt. Exceptând o versiune 100% electrică, avem de toate – motorizări diesel, benzină, dar și electrificate (hibrid și micro-hibrid); aici e partea foarte interesantă, căci MB îți dă posibilitatea să alegi între hibrizi pe benzină și hibrizi diesel. 

Test Mercedes-Benz Clasa E

Pentru eficientizarea motorizărilor, mai multe unități au fost micro-hibridizate prin intermediul unui sistem electric cu starter generator de 48 de volți. Pentru cei care doresc un PHEV, dorința este îndeplinită de versiunile E 300 e (211 + 122 CP, benzină) și E 300 de (194 + 122 CP, motorină).

Experiența supremă în materie de Clasa E vine odată cu versiune All Terrain. Un break la limita de jos a SUV-urilor, însă mai dinamic și mai plăcut de condus. Mizați pe o motorizare puternică!

Motorizarea de bază E 200 d, produce o putere maximă de 160 CP și vine cuplată la o transmisie automată cu 9 trepte de viteză, în timp ce vârful de gamă va fi Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC, cu 612 CP. Însă, un model foarte pe gustul românilor va fi, în continuare, E 220 d, un mix perfect de preț onest, valori bune pentru consumul de motorină și emisiile poluante, dar și cu performanțe mulțumitoare garantate de cei 194 CP. Motorizarea este disponibilă atât cu punte motoare spate, cât și cu sistemul inteligent de tracțiune integrală 4MATIC.

Plimbare

Cu Mercedes-Benz E 220 d 4MATIC am petrecut cea mai mare parte a timpului dedicat evenimentului din mărginimea Deltei Dunării, iar încă de la primii kilometri de autostradă parcurși într-un ritm la limita legii am înțeles de ce modelul și-a câștigat milioane și milioane de fani de-a lungul timpului. Este fix genul acela de automobil care poate transforma orice deplasare, oricât de solicitantă ar fi, într-o plimbare.

Test Mercedes-Benz Clasa E

Trenul de rulare este foarte bine calibrat, iar dacă asta nu este suficient, există și posibilitatea de a opta pentru un sistem de suspensie adaptiv. Direcția este precisă însă este asistată suficient de mult cât să fie comodă la deplasările nu tocmai intrigante, după configurația drumului, dar mai ales în timpul utilizării urbane.

Ecranul central poate avea până la 12,3 inch, iar MBUX (Mercedes-Benz User Experience) este de acum o dotare cu mare priză la public.

Confortul general și mai ales cel fonic te amplasează într-o zonă de liniște, pe care e bine să o perturbi inspirat cu o muzică aleasă pe care să o lași să invadeze incintele audio Burmester, altă dotare opțională de mare efect. E clar, Clasa E nu are cum să nu fie un pachet complet, mai ales dacă acorzi atenție unei configurări cât mai minuțioase. Desigur, asta vine la pachet cu un preț direct proporțional. Nu e tocmai genul de model de la care să ai așteptări de preț redus.

Mercedes-AMG GLE 53 Coupe 4MATIC: Alesul

În completarea plimbării cu noua Clasă E am avut parte de un intermezzo cu atât de vânatul SUV-Coupe Mercedes-Benz, GLE, într-o versiune de performanță (moderată): AMG 53.

Dacă tot în acest număr m-am declarat uimit de cât de rapid și de performant poate fi noul BMW X6 M Competition, iată că odată trecut în curtea Mercedes-Benz am constatat că, uneori, cel mai mult (a se citi puternic/performant) nu e neapărat și cel mai bine.

Mercedes-AMG GLE 53 4MATIC+ Coupe, pe numele complet de botez, propune o versiune „de bază” de performanță, de 435 CP. Poate că unii vor strâmba din nas acum și vor spune că fratele mai mare – 63 S – oferă 612 CP. Just, numai că discutăm despre o altă motorizare, V8 de 4 litri, pe când amicul de față propune un 3 litri cu „doar” 6 cilindri în linie.

Test Mercedes-Benz GLE Coupe

Mi se pare motorizarea ideală pentru cei care consideră un GLE „clasic” (SUV) prea puțin și-și comută atenția către versiunea sa Coupe. Dacă tot se vrea un plus de eleganță – după unii – atunci, cred eu, că o motorizare diesel ar trebui să iasă din discuție, iar ce poate fi mai potrivit decât un 3 litri, benzină? Sunetul face cinste emblemei AMG, iar agilitatea este remarcabilă pentru cele peste 2.300 kg, la gol, așa că e realmente greu să concluzionezi vreodată că 53-ul e prea puțin.

GLE 53 Coupe este mai ieftin cu 63.400 euro decât fratele mai mare, GLE 63 S Coupe (612 CP). Iată un argument!

Nu se neglijează nici caracterul confortabil al unui Mercedes-Benz și mai ales rafinamentul oferit la interior, unul garnisit de tehnologie și de materiale de calitate; din punctul acesta de vedere, nu e greu să-i înțelegi pe cei care-și reduc cercetările într-u achiziția de automobil nou doar la o singură marcă. Cât despre motor, rămân la părerea că V8-ul AMG ar trebui să rămână dedicat modelelor cu gardă la sol mai redusă.

Test Mercedes-Benz GLE Coupe

Date tehnice Mercedes-AMG GLE 53 4MATIC+ Coupe

3.000 cmc, benzină, 435 CP, 4×4, automată 9 • 10,5 l/100 km, 240 g CO2/km • 0-100 km/h în 5,3 s, 250 km/h • de la 99.950 euro, cu TVA

Text publicat în revista 4x4Wheels numărul 27.

Citește și

Lasă un comentariu